Інтервенційна радіологія – це нова галузь медицини, яка передбачає мінімальні хірургічні втручання під візуальним контролем (ангіографія, комп’ютерна томографія або ультразвукова діагностика), без відкритого хірургічного втручання або операційної.
Інтервенційні радіологи використовують спеціальні голки, трубки і проводки, націлені на різні захворювання в різних органах, орієнтуючись всередині судин або черезшкірно.
У Медичному центрі “Анадолу” всі складні втручання проводяться інтервенційними радіологами, сертифікованими міжнародними комісіями (European Board of Interventional Radiology, EBIR).
Інтервенційні процедури, що проводяться у відділенні інтервенційної радіології Медичного центру “Анадолу”:
- Біопсія: безпечний і ефективний забір зразків різних органів для діагностики.
- Дренаж: Видалення скупчень рідини, таких як аcцит, жовч, кіста, абсцес і т.д. в організмі.
- Лікування судин: Артеріальні або венозні стенози/закупорки можуть бути відкриті за допомогою стентів і балонів в інших органах, подібних до судин серця. Іноді інтервенційні радіологи можуть мати на меті закрити судини, які можуть спричинити кровотечу, наприклад, у легенях, кишечнику тощо. Ендоваскулярно також лікують вади розвитку судин і варикозне розширення вен, які можуть спричинити серйозні ускладнення зі здоров’ям та косметичні проблеми.
- Онкологічне лікування: Багато пухлин можна лікувати нагріванням, заморожуванням або хімічними абляційними методами. Іншим стандартним методом лікування, який здебільшого застосовується при первинних і метастатичних пухлинах печінки, є блокування судин пухлини за допомогою м’яких частинок (емболізація) або хіміотерапевтичних препаратів (хіміоемболізація) чи радіоактивних ізотопів (радіоемболізація).
- Неврологічне лікування: Гострий інсульт можна лікувати ангіографічно шляхом видалення тромбу в судинах головного мозку, якщо діагноз поставлено протягом 6 годин. Одна з найбільш небезпечних для життя і виснажливих проблем, яка викликана церебральними аневризмами, внутрішньочерепний крововилив у мозок, може бути вирішена за допомогою інтервенційної нейроемболізаційної терапії.
Що таке радіочастотна абляція?
Абляція пухлин – це малоінвазивна хірургічна процедура, яка може бути використана для лікування різних органів, таких як печінка, легені, кістки тощо. При цьому методі спеціальні зонди або голки вводяться в пухлину черезшкірно, під контролем рентгенологічного дослідження. Після цього для знищення ракових клітин застосовують нагрівання (радіочастоти/мікрохвилі), заморожування (кріоабляцію) або хімічні агенти, такі як спирт, щоб зруйнувати їх.
* Малюнок 1.
- Пухлина в печінці
- Зона лікування; Термо аплікатор
- Результат абляції
Що таке емболізація?
Емболізація означає блокування судин. Ця ідея може бути використана інтервенційним радіологом для лікування аномальних судин, аневризм, пухлин, травм тощо за допомогою частинок, котушок, рідких речовин або навіть стентів. Роздування артерій, що живлять різні органи, може спричинити небезпечну для життя кровотечу (особливо це стосується аневризм головного мозку, якщо їх не лікувати).
Що таке радіоемболізація/хіміоемболізація?
Радіоемболізація та хіміоемболізація схожі, оскільки починаються з введення катетера через пах до судин, що живлять пухлину в печінці. При хіміоемболізації мікрочастинки з хіміотерапевтичними препаратами доставляються до пухлини печінки ангіографічно. При радіоемболізації з цією ж метою використовують радіоактивні мікросфери (Ytrium-90), що дозволяє отримати високу дозу опромінення всередині пухлини, тоді як здорові тканини, розташовані поруч, отримують мінімальне опромінення.
(авторське право CIRSE)