Anadolu Medical Center

Радіаційна онкологія

Променева терапія

Радіотерапія при онкології через спеціальні прилади допомагає зруйнувати злоякісні клітини в організмі людини. Такий ефект досягається завдяки високій чутливості патологічних клітин, що активно розмножуються, до радіоактивних променів. Під їхньою дією в пухлини накопичується велика кількість мутацій ДНК, що в кінцевому підсумку призводить до її клітинної загибелі.

Променева терапія при онкології

У медицині радіотерапію прийнято розділяти на дві великі групи: гамматерапію та рентгентерапію. Крім цього, за взаємодією з тілом людини, променева терапія класифікується на:

Дистанційне джерело опромінення знаходиться на деякій відстані. Універсальний метод боротьби з раком, простий та доступний у використанні. Однак є істотний недолік – крім руйнування онкоклітин, променева терапія негативно впливає і на здорові тканини. Це порушує роботу органів прокуратури та систем організму, поступово погіршуючи загальне самопочуття пацієнта. Під час та після лікування радіотерапією онкології потрібна додаткова підтримуюча терапія.

Контактне – радіаційний елемент взаємодіє із тканинами організму. Ця методика також відома під назвою брахітерапії. Джерело випромінювання доставляється прямо в пухлину або розташовується в безпосередній близькості до нього. Використовується для лікування ракових утворень на шкірі та при лікуванні внутрішніх органів. В останньому випадку проводиться спеціальна операція, під час якої в новоутворення вводиться радіоактивні голки, збирання з кульок, дріт або капсула. Джерело радіації буває постійним чи тимчасовим (вимагає періодичної заміни).

Радіонуклідну терапію – спеціальні речовини надходять у кровоносну систему, а потім накопичується у певному органі. Радіонуклід виступає як самостійна складова або як частина радіофармпрепарату. Процедура не вимагає проведення хірургічного втручання – препарат вводиться внутрішньовенно, перорально чи ін’єкційно. Прикладом можуть бути накопичення йоду в щитовидній залозі, фосфору – в кістковому мозку.

Радіотерапія при  онкології – окремий напрямок у медицині. Ним займаються вузькопрофільні  фахівці – променеві терапевти. Саме вони під час консультації визначають необхідну одноразову та загальну дозу опромінення, тривалість лікувального курсу радіотерапії під час пухлини.

Радіотерапевтичне лікування раку (Променева терапія).

Променева терапія при лікуванні раку спрямована на максимальне зменшення розміру пухлини та покращення самопочуття пацієнта. Якщо вибрано дистанційний метод опромінення, на тіло наноситься мітка, на яку будуть спрямовані радіаційні промені.

Здорові тканини для безпеки захищаються свинцевими екранами. Зазвичай сеанс нетривалий і при цьому хворий не має жодних дискомфортних відчуттів. Процедура проходить у спеціальному приміщенні, лікар перебуває в сусідньому кабінеті та спостерігає за станом пацієнта з відеокамер.

Курс лікування раку променевою терапією зазвичай становить від 6 до 8 нед. 5 днів на тиждень 5-20 хвилин здійснюється радіаційний вплив, потім робиться перерва. Після проведення хірургічного втручання лікувальна програма займає менше години – лише 4-6 тижнів. Якщо застосовується внутрішньотканинна дія, виконується лише кілька сеансів, оскільки використовуються високі дози опромінення.

Найчастіше, для досягнення більшої ефективності,  променева –  терапія онкологічних захворювань поєднується з хіміотерапією, імунотерапією та гормональною терапією.

Причини для лікування онкології променевою терапією:

  • Вплив на новоутворення. Мета – зруйнувати максимальну кількість злоякісних клітин та запобігти подальшому розвитку раку.
  • Передопераційний вплив. При великих пухлинах виконується зменшення їх розміру. Після цього хірургу легко виконати повне видалення всього патологічного вогнища.
  • Профілактичні заходи. Якщо згідно з результатами аналізів є підозра на рецидив, лікар призначає кілька сеансів для його запобігання.
  • Підтримуюча терапія. На останніх стадіях хвороби повне лікування неможливо, тому опромінення проводиться для полегшення болю та інших супутніх раку симптомів.
  • Лікування пухлини променевою терапією має низку побічних ефектів. Деякі з них вдається усунути, інші досить швидко проходять після припинення процедур і при належному лікуванні.

Побічні ефекти

Враховуючи індивідуальні особливості організму пацієнта та область тіла, яка піддається дії радіації, можуть з’явитися такі ускладнення:

  • біль у вухах;
  • проблеми при ковтанні;
  • анемія;
  • слабкість та запаморочення;
  • сухість у ротовій порожнині;
  • проблеми з диханням, задишка;
  • тошнота та блювання;
  • порушення смакового сприйняття;
  • діарея;
  • погіршення апетиту;
  • дисфункція січового міхура;
  • випадання волосся;
  • почервоніння, набряклість, свербіж шкірних покривів у зоні опромінення;
  • надмірна втома.

Променева терапія при онкології за кордоном має ряд переваг:

  • якісніше сучасне обладнання;
  • препарати нового покоління, половина яких навіть не використовується у вітчизняній медицині;
  • доосвідченість медперсоналу;
  • постійне вдосконалення методик лікування та мінімізації побічних ефектів.


Променева терапія при лікуванні злоякісних пухлин у відділенні радіотерапії в Туреччині за вартістю значно доступніша, ніж в Ізраїлі чи Німеччині. При цьому якість послуг, що надаються, знаходиться на такому ж високому рівні. Використовується інноваційне обладнання TrueBeam та Tomotherapy. Завдяки цьому виходить досягти більш точної модуляції інтенсивності випромінювання, що гарантує безпеку для здорових клітин. Це особливо актуально при лікуванні раку, що розвивається поруч із життєво важливими органами: нирками, очима, спинним мозком та ін.

Зв’яжіться з нами






    ХАЛЕ БАШАК ЧАЛАР

    ПРОФЕСОР, ДОКТОР МЕДИЧНИХ НАУК
    (Відділення радіаційної онкології)