Anadolu Medical Center

Трансплантація кісткового мозку (Діти)

Пересадка стовбурових клітин кісткового мозку у дітей

Злоякісні захворювання системи кровотворення – найчастіша онкопатологія у дитячому віці. Але за своєчасної медичної допомоги такі хвороби успішно піддаються лікуванню. Головне — виявити їх якомога раніше. Для цього слід знати прояви даних патологій.

Найпоширеніші симптоми онкогематологічних захворювань у дітей:

  • слабкість, швидка стомлюваність;
  • блідість;
  • поява синців;
  • жовтяничність шкіри та слизових оболонок;
  • підвищена пітливість ночами;
  • незрозуміла втрата маси тіла;
  • збільшення лімфатичних вузлів на шиї, в паху та пахвових западинах.

 

При виявленні таких проявів слід обов’язково привести дитину на консультацію до фахівця з дитячої онкогематології. Він обстежить маленького пацієнта, призначить необхідні аналізи та встановить точний діагноз.

Лікування злоякісних захворювань кровотворної системи у дітей може включати різні методи, але одним із найсучасніших і ефективних служить пересадка кісткового мозку. Це складне процедура, яку потрібно проводити у спеціалізованих клініках. Такою установою є дитячий центр трансплантації кісткового мозку “Анадолу”. Основний напрямок його роботи – пересадка стовбурових клітин у пацієнтів віком від 0 до 18 років із злоякісними або доброякісними хворобами системи кровотворення. Клініка «Анадолу» розташована в Туреччині та працює у співпраці з всесвітньо відомим онкологічним центром Johns Hopkins Medicine  США.

Коли призначають трансплантацію кісткового мозку?

Цей спосіб лікування показує хороші результати при наступних патологіях:

  • лейкози;
  • лімфома Ходжкіна;
  • гемоглобінопатія (таласемія, серповидно-клітинна анемія);
  • апластична анемія;
  • імунодефіцитні захворювання.

 

Також він ефективний і при ряді онкозахворювань інших органів:

  • нейробластоми;
  • саркомі Юінга;
  • деяких пухлинах головного мозку.

Які види Трансплантації кісткового мозку існують?

Залежно від того, хто саме виступає донором кісткового мозку, лікарі розрізняють два види трансплантації:

  1. Аутологічна.

Тут джерелом кістковомозкових клітин є сам пацієнт. До початку активного лікування у нього беруть стовбурові клітини – зазвичай їх збирають із периферичної крові за допомогою пристрою для аферезу. Далі клітини заморожують і зберігають до того часу, поки прийде час повернути їх у організм. Лікування в таких випадках зазвичай включає променеву та хіміотерапію, в результаті яких кістковий мозок дитини повністю руйнується. На його місце і підсаджують збережені здорові клітини, які дають можливість вирости новим, функціонально повноцінним стовбуровим клітинам кісткового мозку.

Великий плюс цієї методики полягає в тому, що вона виключає ризик появи імунологічних конфліктів, оскільки пересаджені клітини були взяті у самого пацієнта. Тому заснована на них імунна система не сприйматиме клітини, як чужорідні.

 

  1. Алогенна.

У цьому випадку донором стає інша людина, генетично дуже близька до пацієнта. Насамперед це, звичайно, родичі: брати, сестри чи батьки. Також донором може стати і хтось не пов’язаний спорідненістю із реципієнтом (тим, кому проводять пересадку кісткового мозку). Для цього в національних або міжнародних регістрах підбирають людей, які мають мінімальні розбіжності з пацієнтом щодо генетичних параметрів.

Якщо прийнято рішення про алогенну пересадку, то після знаходження відповідного донора лікарі нашого дитячого онкогематологічного центру ретельно перевіряють сумісність тканин. Потім сам донор проходить ретельну перевірку здоров’я. Тільки після цього проводиться процедура трансплантації кісткового мозку: попередньо забрані стовбурові клітини донора вводять реципієнту через венозний катетер, як при переливанні крові.

Як довго потрібно перебувати у лікарні?

Все починається з детального обстеження дитини у поліклініці. Йому потрібно буде здати кілька аналізів та пройти призначені онкогематологом дослідження. Потім лікарі центру збирають консиліум, куди за потреби запрошують колег суміжних спеціальностей. На консиліумі встановлюють остаточний діагноз, оцінюють результати обстеження та приймають рішення про необхідність пересадки кісткового мозку.

Після цього пацієнта госпіталізують до клініки. Там йому треба буде пройти передопераційну підготовку, яка зазвичай займає приблизно 7-10 днів і включає різні медикаментозні процедури, зокрема хіміотерапію чи променеву терапію.

Особливість цього періоду в тому, що імунна система дитини сильно пригнічується. А значить, він буде дуже сприйнятливий до різних захворювань, що вимагає його ізоляції та неухильного дотримання всіх правил інфекційного контролю. Саме тому у дитячому гематологічному центрі «Анадолу» рівень такого контролю дуже високий.

Поряд з кожною дитиною в палаті дозволено перебувати лише одному дорослому супроводжуючому, який також повинен суворо дотримуватись усіх протиінфекційних заходів.

Візити будь-яких інших відвідувачів повністю виключені.

Усі палати оснащені замкнутими вентиляційними системами негативного тиску. Вони надійно захищають маленьких пацієнтів від проникнення інфекції у атмосферу кімнати.

Точно в таких умовах діти будуть і після проведення трансплантації. Новий кістковий мозок запрацює не одразу. Зазвичай здорові стволові клітини починають активно розмножуватися через 2-3 тижні після процедури. Повноцінні лейкоцити (лімфоцити та нейтрофіли) з’являються в крові також приблизно через два тижні, а тромбоцити приблизно на третьому тижні. Загалом та кількість і різноманітність клітин, яка потрібна для нормальної роботи організму, утворюється не раніше, ніж через 28 днів.

Саме тому після трансплантації дитина ще близько місяця перебуватиме в ізольованій палаті. При цьому для додаткового захисту від інфекцій йому можуть бути призначені різні препарати: протигрибкові, противірусні та антибактеріальні. Після того, як кістковий мозок почне нормально функціонувати, а всі показники крові прийдуть у норму, пацієнта починають готувати до виписки.

На що слід звернути увагу після трансплантації кісткового мозку?

Дитині, яка перенесла трансплантацію кісткового мозку, не рекомендовано ходити до школи як мінімум півроку, а ще краще рік з метою профілактики інфекцій. При цьому він повинен проходити регулярні огляди у лікаря. Спочатку такі контрольні обстеження проводяться щотижня, потім щомісяця, а потім достатньо відвідувати лікаря кожні шість місяців залежно від стану здоров’я пацієнта.

Через рік-півтора дитина зазвичай повертається до звичного життя, але необхідність регулярних щорічних оглядів все одно зберігається. І навіть якщо термін чергового візиту до клініки ще не підійшов, потрібно обов’язково з’явитися лікарю при виникненні низки симптомів:

  • висипання на шкірі;
  • поява діареї;
  • часті респіраторні захворювання;
  • поява жовтяничності шкіри та слизових;
  • наполегливе і незрозуміле підвищення температури тіла.


Особливу увагу слід звернути на повторну вакцинацію. Пересадка кісткового мозку, власне, дає дитині нову імунну систему. І вона вже не має тієї здатності боротися з інфекціями, яку набула в минулому завдяки щепленням. Тому їх треба зробити заново — складають новий графік вакцинації та вводять усі щеплення, окрім БЦЖ.

Чи є ризик рецидиву після проведеного лікування?

Так, він найвищий у перші 5 років. Однак, як правило, у дітей у 75-80% випадків онкогематологічних захворювань та у 80-90% випадків імунодефіцитів можна досягти повного одужання.

Переваги клініки «Анадолу»

Лікарі нашого центру спеціалізуються на алогенній та аутологічній трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин кісткового мозку у дітей. Стан здоров’я та особливості кожного маленького пацієнта оцінює ціла команда лікарів. Вони колегіально встановлюють діагноз, визначають ступінь розвитку захворювання і на підставі ретельного обстеження підбирають схему лікування, що найбільш підходить саме цій дитині.

У своїй лабораторії ми також проводимо всі необхідні для пересадки кісткового мозку аналізи. А при алогенній трансплантації самостійно вивчаємо сумісність тканин донорів та пацієнта.

У нашому центрі працює багатопрофільна команда професіоналів, до якої входять не лише онкогематологи, а й педіатри, дитячі інфекціоністи, пульмонологи, нефрологи, кардіологи, гастроентерологи та лікарі інтенсивної терапії.

Зв’яжіться з нами






    ЗАФЕР ГЮЛЬБАШ

    ПРОФЕСОР, ДОКТОР МЕДИЧНИХ НАУК
    ( Відділення онкогематології )

    САВАШ КАНСОЙ

    ПРОФЕСОР, ДОКТОР МЕДИЧНИХ НАУК
    (Відділення дитячої онкогематології)